TURYSTYKA W GMINIE ALEKSANDRÓW
POŁOŻENIE
Gmina Aleksandrów leży w województwie łódzkim i jest jedną z jedenastu gmin wchodzących w skład powiatu piotrkowskiego. Położona jest w południowo-wschodniej części powiatu piotrkowskiego. Zamieszkuje ją 4541 osób (stan na dn. 28.10.21009r.). gmina posiada dobre połączenie komunikacyjne. Przez północną część gminy przebiega odcinek drogi krajowej nr 47 Piotrków Trybunalski – Kielce i nr 12 Piotrków Trybunalski – Radom. Poza tym wyposażona jest w dobrze rozwiniętą sieć dróg gminnych i powiatowych. Jej korzystne położenie sprawia, że chętnie i często jest odwiedzana przez turystów.
BAZA NOCLEGOWA Gmina Aleksandrów to doskonałe miejsce do wypoczynku. Walory, takie jak: cisza, spokój, znaczna odległość od zgiełku miasta i hałasu wielkich zakładów przemysłowych, doceniło grono osób z aglomeracji łódzkiej, śląskiej i warszawskiej, którzy zlokalizowali tu swoje działki i domy letniskowe.
W związku z dużym zapotrzebowaniem na osadnictwo letniskowe i wczasowe, rozwijają się gospodarstwa agroturystyczne. Na obszarze gminy zarejestrowane są 3 gospodarstwa agroturystyczne: Gospodarstwo Agroturystyczne, Dąbrówka nr 13 prowadzone przez Teresę Purgał. Jest to obiekt sezonowy działający od początku maja do końca września lub połowy października. Gospodarstwo Agroturystyczne, Skotniki nr 106 prowadzone przez Janusza Kobędzę. Jest to obiekt sezonowy działający od początku maja do końca września lub połowy października. Gospodarstwo Agroturystyczne, Stara nr 32 prowadzone przez Sławomira Ogłozę. Jest to obiekt działający częściowo całorocznie i częściowo początku maja do końca września. Na terenie gminy, w Jaksonku, znajduje się Zajazd Staropolski. Oferuje miejsca noclegowe, dania kuchni staropolskiej, jak również bar. Położony jest przy trasie nr 74 Piotrków Trybunalski – Kielce. Posiada parking przystosowany dla samochodów ciężarowych. Jest to obiekt funkcjonujący cały rok. W Tarasce, w dawnych budynkach Domu Dziecka, mieści się ośrodek należący do fundacji Art. Of living Polska. Jest to międzynarodowa organizacja, prowadząca działalność edukacyjną i charytatywną w ponad 146 krajach.
BAZA ŻYWIENIOWA
Bazę gastronomiczną zaopatrującą turystów w żywność można podzielić, podobnie jak bezę noclegową, na otwartą (ogólnodostępną) i zamkniętą (środowiskową). Ogólnodostępne obiekty gastronomiczne na terenie gminy Aleksandrów: Zajazd Staropolski w Jaksonku Pod Górką w Dębowej Górze Na Rozdrożu w Rożenku Środowiskowe obiekty gastronomiczne występują łącznie z obiektami noclegowymi tego samego typu i są to: Stołówka przy Domu Rekolekcyjnym w Dąbrówce; Stołówka przy Ośrodku Art. Of living w Tarasce. Właściciele gospodarstw agroturystycznych w Dąbrówce oraz w Skotnikach zapewniają możliwość korzystania z przygotowanych przez nich posiłków. Na terenie gminy funkcjonuje 21 sklepów spożywczo-przemysłowych oraz piekarnia. Do miejscowości, w których nie ma sklepów, dojeżdża samochód z asortymentem spożywczym, co ułatwia dostęp do żywności nie tylko mieszkańcom, ale również letnikom i przebywającym tam turystom.
SZLAKI TURYSTYCZNE Na obszarze gminy Aleksandrów znajduje się odcinek pieszego szlaku turystycznego o długości 24 km, ciągnącego się wokół Zbiornika Sulejowskiego i wzdłuż rzeki Pilicy, znakowany kolorem niebieskim. Ma przebieg z północy na południe i obejmuje miejscowości: Taraska – Ostrów – Niewierszyn – Władysławów – Szarbsko – Dąbrówka – Stara – Stara Kolonia – Wolica – Diabla Góra – Brzezie – Wacławów – Skotniki. Kolejny szlak występujący na omawianym obszarze to wodny szlak rzeki Pilicy. Rzeka stanowi prawie całą zachodnią granicę gminy Aleksandrów i stwarza wraz z rzeką Czarną doskonałe warunki do spływów kajakowych.
|